Türk Hava Yolları Kitaplığı
KİTAPLAR > The Second Machine Age

The Second Machine Age

Yazar: Erik Brynjolfsson, Andrew Mcafee
Çeviri: Levent Göktem
Yayına hazırlayan: Utku Umut Bulsun
Sayfa Sayısı: 336
Baskı Yılı: 1. BASKI: Eylül 2015
ISBN: 978-605-322-270-5
 • GÖZ AT

 • Kitaba ait basın bültenleri,
  İKİNCİ MAKİNE ÇAĞI
  Akıllı Teknolojiler Devrinde Çalışma, İlerleme ve Refah

  “Yeterince gelişmiş bir teknolojiyi sihirden ayırt etmek imkânsızdır.”
  —Arthur C. Clarke

  İnsanlık, ikinci makine çağına giriyor. Buhar gücüyle çalışan makineler ve onu model alan diğer yenilikler nasıl ki kas gücünün yerini aldıysa, bilgisayarlar ve diğer dijital yenilikler de beyin gücünün yani dünyayı anlama ve şekillendirme becerimizin yerini alıyor. Geçmişte bizi sınırlayan engelleri aşmamızı, yeni bir coğrafyaya ayak basmamızı sağlıyorlar. Bu geçişin tam olarak nasıl gerçekleşeceğini henüz kimse bilmiyor. Ancak yeni makine çağının, insanlığın gelişim çizgisinde Watt’ın buhar makinesi kadar şiddetli bir kırılma yaratıp yaratmayacağı sorusu çok büyük önem taşıyor. Ufukta beliren yenidünyada hayatta kalmanın, refah ve başarıya ulaşmanın en iyi yolları ise yıllar süren araştırmaları ve güncel gelişmelerin ışığında yazılan bir başyapıtta ele alınıyor: İkinci Makine Çağı

  Teknoloji, toplum ve ekonomi alanlarındaki kalkınma sürecine dair düşüncelerinizi değiştirecek bir kitap. 


  Yazar Erik Brynjolfsson, MIT bünyesindeki Dijital Şirketler Merkezi’nin müdürü ve bilgi sistemleri ve ekonomisi alanında görüşlerine en çok önem verilen bilim insanlarından biri. Kitabın eş yazarı Andrew McAfee ise MIT’deki Dijital Şirketler Merkezi’nde görevli araştırmacı bilim insanlarından biri. 

  Bu iki yetenekli bilim insanı İkinci Makine Çağı’nda hayatımızı ve ekonomimizi yeni baştan yaratacak faktörleri ele alıyor. Dijital teknolojilerin etkisini tüm şiddetiyle hissetmeye başladığımız bu çağda, bizleri bekleyen akıllara durgun verici kişisel teknolojileri, çok gelişmiş altyapıları ve hayatımızı zenginleştiren kültürel öğelere erişim imkanlarımızı anlatıyorlar. 

  Nobel ödüllü iktisatçı Michael Spence’nin de dediği gibi: “Makinelerle nasıl yarışacağını öğrenmek isteyenler için bu kitap son derece isabetli bir başlangıç olacak.”